Skip to main content

Mnohí ľudia si neuvedomujú, aké škody môže fajčenie napáchať na zdraví ústnej dutiny. Nielenže vedie k zafarbeniu zubov, ochoreniu ďasien, strate zubov či v závažnejších prípadoch aj k rakovine ústnej dutiny, ale môže negatívne ovplyvniť aj liečbu zubnými implantátmi. Ako je to možné?

Zubné implantáty, ktoré pomáhajú nahradiť chýbajúce zuby, dokážu pri správnej starostlivosti plnohodnotne slúžiť desiatky rokov. Medzi rizikové faktory, kvôli ktorým môže dôjsť k ich zlyhaniu, patrí okrem parodontitídy, zubného povlaku, nedostatočnej ústnej hygieny, konzumácie alkoholu či systémových ochorení aj fajčenie tabakových výrobkov.

Čo je nikotín?

Nikotín je chemická zlúčenina, ktorá sa nachádza v tabakových rastlinách a spôsobuje závislosť od tabaku. Zohráva nemalú úlohu v patogenéze mnohých chorôb, ako sú rôzne druhy rakoviny alebo neurologické, kardiovaskulárne a respiračné ochorenia. Okrem toho narúša prekrvenie ďasien a tým ovplyvňuje ich zdravie. Štúdie preukázali, že fajčenie súvisí s parodontitídou a takisto vplýva na hojenie implantátov a udržiavanie ústnej hygieny v ich okolí.

Môžem mať zubné implantáty, ak fajčím?

Ak zvažujete zavedenie zubných implantátov, váš zubný lekár sa vás bude pýtať, či fajčíte. Samozrejme, implantáty vám môže odporučiť, aj keď je odpoveď pozitívna. Avšak treba mať na pamäti, že fajčenie môže nepriaznivo ovplyvniť ich úspešnosť. Zubný lekár vám preto odporučí, aby ste tri mesiace pred začatím liečby prestali fajčiť úplne, alebo výrazne obmedzili počet cigariet, aspoň na menej ako 10 denne. Podľa niektorých odborníkov však neexistuje „bezpečný“ počet cigariet, a to ani pred ošetrením, ani po ňom. Je dôležité, aby vám zubár odkomunikoval všetky komplikácie, ktoré sa môžu objaviť pri liečbe zubnými implantátmi v prípade, že ste fajčiarom.

Fajčenie a kostné transplantáty

Jednou z kľúčových podmienok pre zavedenie zubných implantátov je dostatok kosti v čeľusti. Aby sa implantát dobre ukotvil, je potrebný pevný a spoľahlivý základ. Zubný lekár vám môže odporučiť augmentáciu, teda dostavbu zubnej kosti. Vykonáva ju zubný chirurg, a to tak, že na miesto budúceho zubného implantátu vštepí kostnú hmotu z iného miesta alebo zo syntetickej hmoty. Takýto kostný transplantát umožní, že čeľusť bude dostatočne pevná a udrží zubné implantáty. Fajčenie cigariet môže nepriaznivo ovplyvniť a ohroziť úspešné hojenie kostného štepu a následné umiestnenie zubného implantátu.

Fajčenie a zubné implantáty

Fajčenie je jednou z hlavných príčin, prečo dochádza k strate zubov a vlastne tak prispieva k tomu, že jedného dňa môžete potrebovať zubné implantáty. Rovnako výrazne obmedzuje hojenie: nikotín sťahuje cievy, čím znižuje prietok krvi a kyslíka do mäkkých tkanív, čo môže ovplyvniť imunitnú odpoveď. To spomaľuje proces hojenia a má vplyv na dlhodobé zdravie ďasien a kostí. Fajčenie zhoršuje osteointegráciu (vhojenie implantátu do kosti) a zvyšuje riziko, že implantáty sa po ich zavedení nebudú správne hojiť a časom zlyhajú.

Problémom je aj dym, ktorý sa pri fajčení vdychuje. Tým, že spaľuje tkanivá v ústach, spôsobuje, že časom vrchná vrstva kožných buniek zhrubne a vytvoria sa keratózy (šupinaté škvrny na koži), ktoré môžu poškodiť alebo zablokovať slinné žľazy. Sliny sú potrebné na odplavovanie zubného povlaku a kyselín, ktoré poškodzujú ďasná a kosti. A tie, ako vieme, sú pre zubné implantáty rozhodujúce. Nedostatok slín takisto vedie k suchosti v ústach, čo podporuje vznik baktérií.

Sú elektronické cigarety pre zubné implantáty rovnako škodlivé?

E-cigarety sa na trhu prezentujú ako bezpečnejšia verzia tradičných cigariet. Úplné zdravotné účinky takýchto cigariet na organizmus však zatiaľ nie sú známe. Pri ich fajčení sa do úst nedostáva dym, ale vdychuje sa para obsahujúca nikotín a iné chemikálie. Bežne hlásenými nežiaducimi účinkami sú suchosť a podráždenie úst a hrdla. Tieto faktory nepomáhajú procesu hojenia po zavedení zubných implantátov a môžu vytvárať prostredie podporujúce vznik zubného kazu.

Jedným z pozitív elektronických cigariet je, že hoci nie sú bez rizika, sú menej zdraviu škodlivé ako tabak a môžu pomôcť ľuďom pri odvykaní od fajčenia klasických cigariet.

Ako sa starať o zubné implantáty, keď fajčíte

Ak máte zubné implantáty a pokračujete vo fajčení, musíte venovať zvýšenú pozornosť zdraviu ústnej dutiny a údržbe implantátov. Na zanedbaných zubných implantátoch sa vytvára zubný povlak aj zubný kameň a zhromažďujú sa na nich baktérie, čo môže mať za následok ochorenie ďasien. Ak sa nelieči, vedie k periimplantitíde, ktorá je porovnateľná s parodontitídou v okolí prirodzených zubov, a spôsobuje bolestivosť, krvácanie, celkové nepohodlie a prípadnú stratu kosti v okolí implantátov.

Okolie každého implantátu by sa malo čistiť dvakrát denne. Na všetky plochy zubného implantátu, ku ktorým máte prístup, použite bežnú zubnú kefku, či už manuálnu alebo elektrickú. Na povrchy, na ktoré nedočiahnete, použite zubnú niť alebo medzizubnú kefku a/alebo ústnu sprchu.

Jedným z následkov fajčenia je zafarbenie zubov spôsobené nikotínom a dechtom v tabaku. Pacienti, ktorí fajčia a majú zubné implantáty, by sa mali vyhýbať sortimentu zubných pást, ktoré obsahujú príliš abrazívne zložky. Jedlá sóda, odstraňovače škvŕn či zubné pasty pre fajčiarov môžu poškodiť povrch implantátu.

Pre udržiavanie zdravia zubných implantátov sú veľmi dôležité pravidelné kontroly a návštevy u dentálneho hygienika. Počas prvých mesiacov po zavedení implantátov vám ich môže zubný lekár odporúčať častejšie.

Avšak najlepšou vecou, ktorú môžete pre dlhú životnosť zubných implantátov aj pre svoje celkové zdravie urobiť, je úplne prestať fajčiť. Pre mnohých ľudí to nie je jednoduchá voľba, ale so správnou podporou, motiváciou aj dobrým naplánovaním bude zbavenie sa tohto zlozvyku ľahšie.

Autor: Marketingová agentúra Vivantina