Skip to main content

Chirurgický zákrok, pri ktorom sa zavedú zubné implantáty, je bežným zákrokom s vysokou mierou úspešnosti. Napriek tomu, ako pri každej inej operácii, aj tu existuje možnosť vzniku následných komplikácií. Ak však poznáme možné ťažkosti a prijmeme odporúčané kroky, ako im predísť, zvýšime pravdepodobnosť, že proces bude úspešný a zubné implantáty vydržia dlhé roky.

Zubné implantáty sú najspoľahlivejšou náhradou prirodzených zubov – ich úspešnosť sa udáva na 95 %. Takáto dlhoročná životnosť závisí predovšetkým od toho, či sa titánový implantát spojí s čeľustnou kosťou. Prostredníctvom procesu nazývaného osteointegrácia sa časť implantátu, nazývaná stĺpik alebo skrutka, integruje s kostnou hmotou, a práve to mu pri následnej správnej starostlivosti umožní vydržať celý život. Avšak aj zubné implantáty môžu zlyhať, hoci je to zriedkavé. Najčastejším dôvodom je infekcia.

Čistenie zubných implantátov

Tu je 5 jednoduchých tipov, ako jej predísť.

  1.     Udržujte ústnu hygienu

Prvá línia obrany pred infekciami, ktoré môžu poškodiť zubné implantáty, sa začína doma. Ideálne je čistiť si zuby aspoň dvakrát denne a každý večer pred spaním používať zubnú niť. Venujte zvýšenú pozornosť aj čisteniu abutmentov. Ťažšie dostupné miesta môžete vyčistiť pomocou dentálnej sprchy.

  1.     Často si vyplachujte ústa

Nie vždy sa dostanete k zubnej kefke, ktorou odstránite baktérie v ústach. V takých situáciách ich môžete neutralizovať častým vyplachovaním vodou. Takto si takisto udržíte v ústach vlhkosť, čím zabránite rastu baktérií.

  1.     Navštívte svojho zubného lekára aspoň dvakrát ročne

Hoci sa na zubných implantátoch nevytvára zubný kaz, zubného lekára je vhodné navštíviť dvakrát ročne kvôli kontrole a čisteniu. Zubár tak môže sledovať zdravie vašej ústnej dutiny a rýchlo zasiahnuť už pri prvých príznakoch infekcie, ako sú opuch alebo začervenanie tkaniva ďasien.

  1.     Obmedzte sladké jedlá a nápoje

Cukor vedie nielen ku vzniku zubného kazu, ale podporuje aj rast baktérií. Najlepšie je obmedziť konzumáciu sladkých jedál a nápojov. Ak však chuť na sladké nedokážete ignorovať, vypláchnite si následne ústa vodou alebo použite zubnú kefku.

  1.     Nefajčite

Fajčenie zvyšuje riziko zlyhania implantátu, pretože bráni telu v hojení a v boji proti infekciám. Pokúste sa úplne prestať fajčiť a ak to nejde, tak nefajčite aspoň dva mesiace po umiestnení implantátu.

Chráňte svoju investíciu

Váš nový úsmev môže pri správnej starostlivosti vydržať niekoľko desaťročí. Aj pri najlepšej prevencii sa však môže vyskytnúť problém. Vtedy nečakajte s návštevou svojho zubného lekára a obráťte sa na neho už pri prvom náznaku problému, aby sa poškodením implantátov neznížila kvalita vášho života, do ktorej ste investovali svoj čas i financie.

Autor: Marketingová agentúra Vivantina