Skip to main content

Plánujete alebo zvažujete aplikáciu zubných náhrad? Ak áno, určite vás zaujíma, aké diagnostické testy vás pred zákrokom čakajú.

Úspešnosť operácie, počas ktorej vám budú zavedené zubné implantáty, závisí od podrobného plánovania a prípravy. Ak sa nachádzate v štádiu, že o zákroku ešte len uvažujete, mnohí zubní lekári ponúkajú bezplatnú úvodnú konzultáciu. Odborník vám počas nej pomôže zvážiť všetky dostupné možnosti, s prihliadnutím na vašu anamnézu, životný štýl a všetko, čo by mohlo ovplyvniť liečbu.

Ak sa po dohode s lekárom rozhodnete, že chcete postúpiť do ďalšej fázy a vylepšiť svoj chrup zubnými implantátmi, ďalším krokom je komplexné stomatologické vyšetrenie. Poskytuje cenné informácie, ktoré zubný lekár použije na vypracovanie liečebného plánu.

Vyšetrenie ústnej dutiny

Zubný lekár skontroluje stav vašich zostávajúcich zubov. Uistí sa, že okolitý chrup nebude prekážať umiestneniu nového implantátu. Aby bol výsledok čo najlepší, je nevyhnutné, aby boli ďasná zdravé. Akékoľvek predchádzajúce zdravotné problémy ústnej dutiny, ako napríklad ochorenie parodontu (ďasien), sa musia vyriešiť pred zavedením zubných implantátov.

Kontrola zdravotného stavu

Okrem problémov so zubami sa vás odborník bude pýtať aj na sociálne návyky a rodinnú anamnézu. Ak fajčíte, zrejme vám dôrazne odporučí, aby ste s tým pred operáciou prestali. Fajčenie totiž môže poškodzovať slinné žľazy a viesť k suchosti ústnej dutiny. To podporuje vznik baktérií, ktoré môžu zhoršiť napríklad paradentózu (resp. správnejšie povedané, parodontitídu). Nikotín takisto znižuje prietok krvi, čo môže ovplyvniť hojenie a imunitnú odpoveď. Ktorýkoľvek z týchto faktorov môže spôsobiť komplikácie týkajúce sa zubných implantátov.

Schopnosť tela hojiť sa môžu ovplyvniť aj ďalšie zdravotné stavy, ako sú rakovina, alkoholizmus alebo cukrovka. Ak podstupujete chemoterapiu, zubné náhrady bude možné implantovať až po ukončení liečby. Okrem anamnézy je dôležité, aby zubný lekár vedel o všetkých vašich ochoreniach a liekoch, ktoré v súčasnosti užívate. Predíde sa tak zbytočným komplikáciám.

Štruktúra čeľustnej kosti

Jednou z kľúčových požiadaviek na liečbu zubnými implantátmi je dostatok kosti v čeľusti. Zubný lekár skontroluje, či má vaša kosť dostatočné rozmery a hustotu – na to, aby bol implantát správne ukotvený, je totiž potrebný pevný a spoľahlivý základ. V prípade, že to tak nie je, je možné zväčšiť objem vašej kosti – táto technika transplantácie sa nazýva augmentácia, alebo dobudovanie kosti. Štruktúra kosti sa zvyčajne kontroluje pomocou röntgenových snímok a počítačovej tomografie.

Odtlačky a sadrové modely

Ďalším krokom sú röntgenové snímky a odtlačky vašich úst, aby zubný lekár mohol vyhotoviť sadrové alebo voskové modely, ktoré pomôžu určiť dĺžku, priemer a polohu implantátu alebo implantátov. Odtlačky sa zhotovujú aj preto, aby sa zabezpečilo, že nová zubná náhrada, napríklad korunka, mostík alebo implantát, bude v súlade s vaším súčasným skusom. V prípade potreby sa vyhotoví súbor fotografií.

Aké snímky môžem očakávať?

Pri plánovaní zubných implantátov sa používa zobrazovacia technológia, ako napríklad zubný röntgen, počítačová tomografia (CT) alebo počítačová tomografia s kužeľovým lúčom (CBCT). Lekár pomocou nich získa presné informácie a môže tak vypracovať dôkladnú diagnózu a plán liečby.

Zubný röntgen – je štandardný spôsob, akým sa získava prvotný obraz ústnej dutiny. Zobrazuje veľké množstvo detailov, avšak len dvojrozmerne. Na základe röntgenového snímku je možné posúdiť výšku kosti, ktorá je k dispozícii na zavedenie implantátu, umiestnenie a veľkosť anatomických štruktúr, ako sú čeľustná dutina a alveolárny nerv. Zubnému lekárovi snímky poskytujú informáciu o presnej polohe zostávajúcich zubov. Takisto môžu odhaliť kaz, ktorý nemusí byť v ústach viditeľný, napríklad pod výplňou, alebo infekciu v koreni zuba. Napovedia, či je potrebná napríklad transplantácia kosti, avšak na presné určenie šírky kosti sú potrebné pokročilejšie zobrazovacie techniky.

Počítačová tomografia (CT) – vytvára trojrozmerné komplexné snímky zubov, úst, čeľuste a krku. Takéto snímky umožnia zubnému lekárovi určiť množstvo a kvalitu kosti. Technológiu možno použiť aj na zakreslenie ideálneho umiestnenia zubných implantátov pred akýmkoľvek chirurgickým zákrokom, čo pomôže pri plánovaní liečby.

Počítačová tomografia s kužeľovým lúčom (CBCT) – je variáciou tradičnej počítačovej tomografie, ale detailnejšou. Využíva pokročilé röntgenové techniky a vytvára trojrozmerný obraz čeľustnej kosti, ktorý poskytuje informácie, ako je výška, šírka, hustota a tvar kosti. Odhaľuje aj blízkosť životne dôležitých štruktúr, ako sú nervy a cievy. Na rozdiel od tradičných CT skenerov sa pri CBCT používa röntgenová trubica a detekčný panel, ktorý sa otáča okolo pacienta. Údaje zachytáva pomocou röntgenového lúča v tvare kužeľa, ktorý jednak znižuje veľkosť skenera, ale aj žiarenie a čas potrebný na skenovanie. Údaje z CBCT sa konvertujú na trojrozmerný virtuálny model a spolu so softvérom CAD/CAM zabezpečujú optimálne a presné umiestnenie implantátov.

Plán liečby a odhad nákladov

Po dokončení všetkých vyšetrení a snímok zubný lekár vypracuje plán liečby, ktorý s vami prediskutuje. Plán zvyčajne obsahuje časový rámec, náklady a formuláre súhlasu. V tejto fáze si nájdite čas na všetky otázky, ktoré vás v súvislosti so zubnými náhradami zaujímajú. Pred dohodnutím ďalších termínov a krokov prediskutujte finančnú nákladnosť zákroku a možnosti platby.

Zdroj: https://www.click4teeth.com/feature-articles/what-diagnostic-tests-will-i-need-before-dental-implant-treatment/

Autor: Marketingová agentúra Vivantina