Skip to main content

3D filmy, 3D knihy, 3D tlač a teraz už aj 3D zubné skeny – nie je žiadnym tajomstvom, že práve tie sú v zubnom lekárstve čoraz dôležitejšie. Keďže o technológii CBCT, ktorá dokáže zobraziť korunku, korene zubov, polohu aj tvar hornej a dolnej čeľuste, sme už písali, teraz sa na rad dostávajú intraorálne 3D skenery.

Čo sú intraorálne skenery?

Intraorálny skener je ručné zariadenie, ktoré sa používa na priame vytvorenie digitálneho odtlačku ústnej dutiny. Svetelný zdroj zo skenera sa premieta na skenované objekty, ako sú napríklad zubné oblúky, a na dotykovej obrazovke sa v reálnom čase zobrazí 3D model spracovaný skenovacím softvérom. Prostredníctvom vysokokvalitných snímok tak zariadenie poskytuje presné detaily tvrdých a mäkkých tkanív nachádzajúcich sa v ústnej dutine. Vďaka svojej časovej efektívnosti aj vynikajúcim 3D výstupom sa intraorálne skenery stávajú čoraz obľúbenejšou voľbou kliník a zubných lekárov.

3D skener

Pohľad do histórie

Už v 18. storočí sa objavili prvé metódy výroby zubných odtlačkov a modelov. Odvtedy zubní lekári vyskúšali mnoho odtlačkových metód a materiálov, ako napríklad impregnáciu, kondenzáciu silikónu, agar či alginát. Takéto zhotovovanie odtlačkov však bolo chybové, pre pacientov nepríjemné a pre zubárov časovo náročné.

Nástup intraorálnych skenerov sa zhoduje s rozvojom technológie CAD/CAM (z angl. Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing = projektovanie pomocou počítača/výroba pomocou počítača), ktorá priniesla do medicíny mnoho výhod. V zubnom lekárstve tento koncept prvýkrát zaviedol v 70. rokoch 20. storočia Dr. Francois Duret. Prvý intraorálny skener, ktorý laboratóriá používali na výrobu presných zubných náhrad, sa stal komerčne dostupným v roku 1985. Skenery z tohto obdobia majú ďaleko od moderných verzií, ktoré používame dnes – digitálna technológia sa prudko vyvíjala a priniesla skenery, ktoré sú rýchlejšie, presnejšie a menšie ako kedykoľvek predtým. Niet divu, že čoraz viac zubných ordinácií si uvedomuje potrebu vstúpiť do digitálneho sveta – budúcnosti stomatológie.

Ako fungujú intraorálne skenery?

Intraorálny skener sa skladá z rúčky s kamerou, počítača a softvéru. Rúčka je prepojená s počítačom, na ktorom beží vlastný softvér, ktorý spracováva digitálne údaje snímané kamerou. Čím je snímacia palička menšia, tým flexibilnejšie sa dostane hlboko do ústnej dutiny, aby zachytila presné a precízne údaje. Navyše, skenovanie je pre pacientov pohodlnejšie a pravdepodobnosť dávivej reakcie je menšia.

Zubár vloží skenovaciu paličku do úst pacienta a jemne ňou pohybuje po povrchu zubov. Palička automaticky zachytí veľkosť a tvar každého zuba. Skenovanie trvá len minútu alebo dve a systém dokáže za ten čas vytvoriť podrobný digitálny odtlačok. Zubný lekár vidí snímky v reálnom čase, môže si ich zväčšovať a zvýrazňovať detaily. Údaje sa dajú v prípade potreby výroby potrebných pomôcok preniesť do laboratórií.

3D skener

Aké sú výhody intraorálnych skenerov?

Pohodlie pacienta

Digitálne skenovanie výrazne znižuje diskomfort pacientov, pretože nemusia znášať nevýhody tradičných odtlačkov, ako sú nepríjemné odtlačkové misky či dávivý reflex.

Úspora času a rýchle výsledky

Skracuje sa čas potrebný na ošetrenie v zubárskom kresle, pričom údaje zo skenovania možno prostredníctvom softvéru okamžite odoslať do zubného laboratória.

Väčšia presnosť

Intraorálne skenery využívajú najmodernejšie 3D zobrazovacie technológie, ktoré zachytávajú presný tvar a kontúry zubov. Zubnému lekárovi umožňujú získať jasnejšie informácie o štruktúre zubov pacientov a ponúknuť im tak najvhodnejšiu liečbu.

Vzdelávanie pacientov

Vďaka tomu, že pacienti uvidia stav svojej ústnej dutiny takmer okamžite na obrazovke, zlepší sa komunikácia medzi nimi a lekárom a takisto lepšie pochopia navrhnutú liečbu.

Sú intraorálne skenery zložité na ovládanie?

Skúsenosti s 3D skenovaním sú individuálne, avšak podľa spätnej väzby od mnohých zubných lekárov je ovládanie skenera jednoduché a pohodlné. Zubní lekári, ktorí sú nadšení pre technologické inovácie, si nové zariadenie ľahko osvoja. Pre ostatných, ktorí sú zvyknutí na tradičné metódy, môže byť jeho používanie trochu komplikované. Nemusia sa však obávať: dodávatelia ponúkajú podrobné návody na použitie s ukážkami, ako najlepšie skenovať v rôznych situáciách.

Prejdime na digitálne technológie!

Faktom je, že digitálne technológie sú nevyhnutným trendom vo všetkých oblastiach. Prinášajú toľko výhod, že sa nedajú prehliadnuť. Výber správneho intraorálneho skenera môže byť prvým krokom na ceste k digitalizácii zubnej ambulancie.

Autor: Marketingová agentúra Vivantina