Na tom, či máte implantátom nahradený jeden zub alebo všetky, nezáleží – ústna hygiena a pravidelné kontroly sú nevyhnutné v oboch prípadoch. Ako sa správne starať o zubné náhrady?
Ak sa o implantáty dobre staráte a ak je kosť, do ktorej sú vsadené, silná a zdravá, dá sa očakávať, že vydržia roky. Pozor si treba dávať najmä na zubný povlak a kameň, pretože cez ne sa do ústnej dutiny dostávajú baktérie, ktoré môžu spôsobiť ochorenie ďasien. Ak sa nelieči, vedie v oblasti implantátu k periimplantitíde, ktorá je akousi analógiou parodontitídy v okolí prirodzených zubov. Tento zdravotný stav spôsobuje bolestivosť, krvácanie, celkové nepohodlie aj prípadný úbytok kosti v okolí implantátov. Ak sa zachytí včas, dá sa úspešne zvládnuť a liečiť – a to je dôvod, prečo sú pravidelné kontroly a údržba zubných implantátov také dôležité.
Ako sa starať o zubné implantáty na dennej báze?
To, že sú implantáty „umelé“, neznamená, že by rutina čistenia ústnej dutiny mala byť menej prísna. Zubný povlak si nevyberá a hromadí sa aj na korunkách implantátov. Ak zanedbaním starostlivosti vytvoríte ideálne prostredie na rozkvet baktérií, budú sa množiť a uvoľňovať toxíny, ktoré dráždia okolité tkanivá. A zdravé okolité tkanivá sú predsa základným predpokladom zdravých zubov – či už tých prirodzených alebo náhradných.
V rámci každodennej ústnej hygieny sa odporúča čistiť okolie každého implantátu dvakrát denne. Na povrchy zubného implantátu alebo zubov použite bežnú zubnú kefku, či už manuálnu alebo elektrickú. Užitočnými pomôckami na ťažšie dostupné miesta sú medzizubné kefky, zubné nite a ústne sprchy. Dnes je na trhu široká ponuka týchto nástrojov na čistenie špeciálne vyvinutých pre implantáty. Ak máte zubné implantáty napríklad v zadnej časti úst a neviete, ako ich čistiť, obráťte sa na vášho zubného lekára, ktorý vám poradí, prípadne vám to názorne ukáže.
Ako často chodiť na kontrolu?
Ďalšou dôležitou súčasťou starostlivosti o zubné implantáty sú pravidelné kontroly u zubného lekára a dentálneho hygienika. Je pravdepodobné, že počas prvých týždňov až mesiacov po zavedení implantátov vás zubný lekár bude chcieť vidieť častejšie, aby skontroloval, ako sa implantáty hoja. Tento proces, pri ktorom sa implantát spája s okolitou kosťou, sa nazýva oseointegrácia. Keď bude liečba prebiehať podľa plánu, priebežná starostlivosť zubného lekára bude podobná ako pri bežnej prehliadke. Frekvenciu vyšetrení odborník prispôsobí vašim individuálnym potrebám.
Prečo je potrebná aj dentálna hygiena?
Úloha dentálneho hygienika je veľmi dôležitá. Jeho úlohou je monitorovať zdravie tkanív obklopujúcich implantát a identifikovať prípadné problémy, ako sú periimplantátová mukozitída alebo periimplantitída. Dentálni hygienici pri čistení implantátov používajú vhodné techniky a nástroje vyrobené zo špecifických materiálov, aby pri ošetrení nedošlo k ich poškodeniu. Pravidelné návštevy dentálnej hygieny vám takisto pripomenú, ako sa správne starať o implantáty, a pomôžu vám vylepšiť techniku čistenia.
Včasné odhalenie infekcie
Ak máte podozrenie, že krvácate z ďasien alebo že máte infekciu, ihneď sa objednajte k svojmu zubnému lekárovi. Môže ísť o periimplantátový zápal, ktorý sa dá liečiť, ak sa zistí včas. Inak môže prerásť do periimplantitídy, pri ktorej dochádza k úbytku kostnej hmoty a hrozí uvoľnenie implantátu.
Ako pomáha zdravý životný štýl
Zdravý životný štýl je pre dlhodobú starostlivosť o zubné implantáty nevyhnutný. Nadmerné fajčenie a pitie zhoršujú zdravie ústnej dutiny, čo následne môže ovplyvniť životnosť zubných implantátov. Fajčenie navyše zvyšuje riziko, že sa implantáty po ich zavedení nebudú správne hojiť. Nikotín totiž sťahuje cievy a znižuje prietok krvi do mäkkých tkanív, čo môže ovplyvniť imunitnú odpoveď. To spomaľuje proces hojenia a ovplyvňuje dlhodobé zdravie ďasien a kostí. Fajčenie zvyšuje pravdepodobnosť, že implantáty časom zlyhajú.
Proces hojenia môže byť narušený aj nesprávnou stravou a nadmernou konzumáciou alkoholu. Je rozumné vyhýbať sa alkoholu najmä počas dvoch týždňov po zavedení implantátov, kým sa tkanivá okolo implantátov nezahoja.
Pozor na nadmernú námahu
Problémy so zubnými implantátmi môžu spôsobiť aj použitie veľkej sily pri hryzení, nočné zatínanie zubov či náhodné poranenie úst. Hrozí, že spojenie medzi implantátom a kosťou sa oslabí a náhradné zuby sa uvoľnia. Jednou z možností, ktorú vám zubný lekár môže poskytnúť, sú chrániče úst. Dajú sa nosiť napríklad v noci alebo počas kontaktného športu, keď hrozí potenciálne poškodenie.
Zubné implantáty na celý život
Aplikácia zubných náhrad nie je jednoduchý ani lacný proces. Ak sa pre ne rozhodnete, očakávate, že vám budú slúžiť čo najdlhší čas. Preto ich spoločne so zubným lekárom tak dlho a presne plánujete. Zároveň existuje veľa faktorov, ktorými môžete životnosť zubných náhrad ovplyvniť. Prvoradými záväzkami pri dlhodobej starostlivosti o zubné implantáty by mali byť dodržiavanie ústnej hygieny a zdravý životný štýl. Spoločne s pravidelnými prehliadkami u zubného lekára zabezpečia, že vám zubné implantáty budú slúžiť dlhé roky.
Zdroj: https://www.click4teeth.com/feature-articles/the-long-term-care-of-dental-implants/
Autor: Marketingová agentúra Vivantina