Skip to main content

Zubné implantáty sú fantastickou možnosťou, ako vytvoriť krásny úsmev a zároveň si môcť bez ťažkostí vychutnať všetky druhy jedál. Na to, aby tento výdobytok modernej medicíny fungoval čo najlepšie a čo najdlhšie, je potrebný precízny a metodický postup. Najdôležitejším krokom je uistiť sa, či je v čeľustnej kosti dostatok priestoru na zubný implantát.

Práve čeľustná kosť je miestom, kam sa vkladá prvá časť zubného implantátu – skrutka, ktorá nahrádza chýbajúci koreň zuba. Zvyčajne je vyrobená z titánu a má tvar kužeľa so závitmi. Na skrutku sa nasádza korunka, ktorá vyzerá a pôsobí ako skutočný zub. Aby sa implantát dobre ukotvil, je potrebný pevný a spoľahlivý základ – teda čeľustná kosť. Avšak nie všetci pacienti ju majú prirodzene objemnú a kvalitnú.

Kostná hmota

Prečo nemám dostatok miesta na zubný implantát?

Dôvody, prečo nie je v kosti dostatok miesta pre implantát, môžu byť rôzne. Často sa stáva, že človek príde o zub a miesto po ňom ostane dlhší čas prázdne. Možno zvažuje svoje možnosti, alebo je len príliš zaneprázdnený na to, aby to hneď riešil. Nech už je dôvod odkladu akýkoľvek, treba si uvedomiť, že po strate zuba nie je súvisiaca oblasť kosti dostatočne stimulovaná žutím. Inými slovami, rast novej kosti je výrazne pomalší, jej objem a hustota sa pri absencii zuba postupne znižuje.

Ako sa hodnotí stav kosti?

To, či máte dostatok kostnej hmoty na zubný implantát, zistí zubný lekár pomocou klinického vyšetrenia a röntgenovej snímky. V niektorých prípadoch je na zhodnotenie a zmeranie množstva kosti v čeľusti potrebná počítačová tomografia s kužeľovým lúčom (CBCT). Toto moderné skenovanie ústnej dutiny vytvorí 3D obraz čeľustnej kosti a poskytne informácie, akými sú výška, šírka, hustota a tvar kosti. Zároveň odhalí stav životne dôležitých okolitých štruktúr, ako sú nervy, cievy a čeľustná dutina.

Dá sa kosť nahradiť?

Áno. Nedostatočný objem kosti nemusí automaticky znamenať, že k zavedeniu zubného implantátu nemôže prísť. Znamená to však, že bude potrebných viac úkonov zo strany zubného lekára. Na miesto budúceho zubného implantátu sa vštepí kostná transplantačná hmota a kosť, ktorá sa v priebehu času zmenšila, sa zregeneruje. Takéto budovanie novej kosti sa nazýva augmentácia. Kostné transplantáty môžu byť syntetického, zvieracieho alebo ľudského pôvodu. Zlatým štandardom je kosť odobratá pacientovi, najčastejšie spoza zadných zubov v dolnej čeľusti alebo z brady, prípadne z bedrového kĺbu alebo holennej kosti. Existujú však aj kostné transplantáty odobraté zo živočíšnych zdrojov alebo vyrobené zo syntetických materiálov, ktorých vlastnosti sú podobné prirodzenej kosti.

Kosť zuba

Predĺži transplantácia kosti liečbu?

Drobný kostný štep sa môže vykonať v ten istý deň ako zavedenie zubného implantátu. Zvyčajne sa však transplantácia kosti vykonáva niekoľko mesiacov predtým a predĺži tak celý proces. V prípade, keď je potrebný rozsiahlejší kostný štep, sa implantáty zavedú až po splynutí (osteointegrácii) transplantovanej kosti s existujúcou kosťou. Koľko to bude trvať, závisí od miesta transplantátu a hustoty kosti. Počas tohto obdobia môžete nosiť dočasné zuby, napríklad protézu alebo mostík.

Aby bola transplantácia úspešná

Kľúčom k úspešnej liečbe s pomocou kostného štepu je nájsť zubného lekára, implantológa s príslušným vzdelaním a chirurgickými skúsenosťami. Nebojte sa ho opýtať, koľko takýchto zákrokov už vykonal, či vyžiadať si ukážky výsledkov predchádzajúcich pacientov. Rovnako ako pri každom chirurgickom zákroku je dôležité prediskutovať s vybraným zubným implantológom vašu osobnú anamnézu a takisto všetky výhody aj riziká zákroku.

Zdroje:

https://www.click4teeth.com/feature-articles/have-i-got-enough-bone-for-teeth-implants/

https://www.houstondentistsatpostoak.com/do-you-have-adequate-bone-to-support-an-implant/

Autor: Marketingová agentúra Vivantina