Skip to main content

Zubné implantáty prechádzajú rýchlou evolúciou. Rapídne zavádzanie nových materiálov, alebo kombinovanie viacerých do výsledného kompozitu, malo svoje opodstatnenie. Materiály zubných implantátov totiž musia dodržiavať tieto kritériá:

  • Musia byť neškodné pre tkanivo a celý ľudský organizmus. Nemôžu byť teda toxické, karcinogénne a nesmú spôsobovať alergie.
  • Musia byť biologicky znášanlivé pre ľudské telo. Materiál nesmie narúšať metabolizmus a nesmie byť resorpčný (to znamená, že nemôže vstrebávať látky potrebné na výživu tela).
  • Musia mať vysoko kvalitné mechanicko-fyzikálne vlastnosti, t. j. pevnosť a elektrochemickú stabilitu, a musia byť izoelastické, aby nevyvolávali nadmerný tlak a napätie v čeľusti.
  • Musia vyhovovať z hygienického a estetického hľadiska.
  • Musia byť RTG kontrastné pre efektívne vyšetrenie po aplikovaní zubných implantátov.

Okrem toho, že sa materiály zubných implantátov rozlišujú na základe použitých materiálov, delia sa aj podľa ich biokompatibility. V tomto prípade poznáme 3 základné kategórie.

Biotolerantné materiály

Ako samotný názov napovedá, biotolerantné materiály sú tkanivom tolerované. Medzi kosťou a zubným implantátom dochádza k fibrointegrácii, čo je vznik väzivovej vrstvy pri hojení. Vzniknutá vrstva môže mať rozličnú hrúbku, čo nie je pre proces hojenia dobré, dôsledkom čoho môže byť odobratie zubného implantátu. Biotolerantné materiály majú navyše jednu negatívnu vlastnosť, a to náchylnosť ku korózii.

Bioaktívne materiály

Tento typ materiálov je založený na kompatibilite, ktorá vychádza z fyzikálno-chemického spojenia kosti a zubných implantátov. Najčastejšie ide o keramiku alebo sklokeramiku. Materiály do kosti uvoľňujú kalciové a fosfátové ióny, ktoré podnecujú oseokondukčné procesy (bunky cestujú skrz keramiku na miesto dotyku implantátu s kosťou a vytvárajú kostné tkanivo). Výsledkom tohto procesu je spojenie nazývané biointegrácia.

Bioinertné materiály

Za najspoľahlivejší materiál sa z hľadiska biokompatibility považujú práve bioinertné materiály, pretože sú tkanivom biologicky plne akceptovateľné. Patrí sem titán a jeho rôzne zliatiny. Spojenie je založené na procese nazývanom osteointegrácia, počas ktorého dochádza k zrastu implantátov s čeľustnou kosťou. To zabezpečuje aktivita osteoblastov, čo sú bunky kostného tkaniva.

Autor: Marketingová agentúra Vivantina