Skip to main content

Už v názve je zakotvené, že nejde o organický materiál, ale o kompozíciu, teda o umelé spojenie dvoch alebo viacerých materiálov. Individuálne vlastnosti týchto rôznych materiálov dávajú výslednému výrobku doteraz nevídané vlastnosti. 

Po kompozitoch sa siaha v prípadoch, kedy potrebujeme materiál, o ktorom vieme, že bude vystavený veľkej námahe a ktorý bude umiestnený niekde, kde vlastnosti jedného typu materiálu nestačia na jeho plnohodnotné fungovanie. V prípade kompozitu ide vždy o spojenie zložky s funkciou pojiva a zložky, ktorá dáva kompozitu pevnosť. Kompozity sú obľúbené v stavebníctve, no vo významnej miere aj v stomatológii.

Kompozitné materiály a zuby

Tento typ zubných implantátov je trvácny, stabilný a ľahko odoláva vysokému žuvaciemu tlaku. Kompozit sa vyrába v odtieňoch bielej farby a chrupu tak zabezpečuje vysokú estetiku. Možnosť výroby vo viacerých odtieňoch znamená, že farba kompozitných zubných implantátov sa dá prispôsobiť farbe okolitých zubov.

Kompozitné materiály sa v implantológii delia na samovoľne tuhnúce (čo podmieňuje zmes správnych látok v materiáli) a svetlom tuhnúce, tiež nazývané aj fotokompozitá, pri ktorých dochádza k polymerizácii (zlučovaniu) pomocou UV svetla.

Existujú aj prípady, kedy nie sú kompozitné náhrady stomatológmi odporúčané. Jedným z takých prípadov je zlá ústna hygiena. Týka sa to ale aj ľudí s bruxizmom, čo je škrípanie zubov.

Kompozitných materiálov je dnes mnoho a stále sú predmetom výskumu a vývoja. Na trh sa z laboratórií dostávajú stále nové výtvory. Aj tím slovenských vedcov z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV vyvinul  kompozitný materiál BIACOM®.

Autor: Marketingová agentúra Vivantina