Keramika je anorganický materiál vyznačujúci sa krehkosťou a zároveň výraznou tvrdosťou, odolávajúci chemickej erózii a vysokým teplotám. Jeho nadčasové použitie je odôvodnené tým, že keramika sa svojou štruktúrou najviac podobá stavbe kostí. Využitie si tak našla v rôznych medicínskych disciplínach a obzvlášť sa to týka stomatológie.
Keramika a zuby
Dentálny porcelán má triaxiálne zloženie – to znamená, že sa skladá z 3 základných komponentov. Tými sú kaolín, kremeň a živec. Kombinácia týchto súčastí vytvára pevnú väzbu, stabilitu a opacitu (nepriepustnosť žiarenia), ako aj charakteristické vlastnosti a farbu keramických implantátov.
Benefitov keramiky ako materiálu na výrobu zubných implantátov je viacero. Medzi tie základné patrí to, že keramika je biokompatibilná, má dlhú životnosť, nehrdzavie a nositeľ týchto implantátov sa môže tešiť aj z estetickosti tohto materiálu.

Keramické zubné implantáty sú tou pravou možnosťou pre ľudí s alergiou na rozličné kovy, ktoré sa v týchto typoch implantátov nenachádzajú. Netýka sa to ale iba kovov – všeobecne je keramika hypoalergénna.
Porcelán, ktorý je základnou zložkou keramických zubných implantátov, má skvelú vlastnosť, ktorou je nízka vsiakateľnosť. Vďaka tomu keramika nevstrebáva tekutiny v ústach a nepodlieha ich vplyvom.
Autor: Marketingová agentúra Vivantina