Skip to main content

Zubné implantáty priniesli do liečby chýbajúcich zubov doslova revolúciu. Sú totiž jediným riešením, vďaka ktorému sa nahradí nielen zub, ale aj jeho koreň. Zjednodušene povedané, zubné implantáty sa chirurgicky umiestnia do čeľustnej kosti pacienta, kde splynú s jeho ďasnom a kostným tkanivom, čím zabránia degenerácii kosti. Tento proces sa nazýva osteointegrácia.

K osteointegrácii dochádza v priebehu šiestich týždňov až šiestich mesiacov, v závislosti od umiestnenia implantátov a zdravotného stavu čeľustnej kosti. Počas tohto obdobia je možné nasadiť dočasné zuby. Po úplnom zahojení sa na implantáty, respektíve na implantátové skrutky, upevnia trvalé náhradné zuby.

Náhodný objav

Ako to často v medicíne býva, aj k objavu osteointegrácie prišlo náhodou. V roku 1952 švédsky lekár, profesor anatómie a vedec Per-Ingvar Brånemark skúmal prietok krvi v súvislosti s hojením kostí u králikov. Implantovaním špeciálne upraveného mikroskopu do králičích kostí zisťoval, ako mikrocirkulácia v kostnom tkanive napomáha hojeniu. Po zozbieraní potrebných údajov nastal čas, aby Brånemark a jeho tím optické zariadenia z končatín odstránili. Až na to, že to nešlo – kosti sa spojili s obalom okolo optického zariadenia. A materiál, z ktorého bol obal vyrobený? Titán.

Branemark

Základom implantátu je skrutka

Práve titán sa preto stal materiálom, z ktorého sa vyrába jedna z troch súčastí zubného implantátu – skrutka v tvare stĺpika. Titánová skrutka nahrádza koreň a postupne sa spája s čeľustnou kosťou. Ľudské telo ju prijíma väčšinou bez ťažkostí a jej povrch umožňuje rast kostných buniek. Tieto vlastnosti sú nevyhnutné pre úspešný priebeh osteointegrácie. Titán je veľmi ľahký, biokompatibilný a pevný, vďaka čomu navyše dokáže odolávať sile vznikajúcej pri hryzení potravy. Na zahojenú titánovú skrutku nadväzujú zvyšné dve časti zubného implantátu – abutment (spojovací prvok) a náhradný zub (korunka).

Z čoho sa skladá zubný implantát

Ako funguje osteointegrácia?

Osteointegrácia je pomalý proces, ktorý sa dá rozdeliť do štyroch fáz:

Fáza 1: Hemostáza (zastavenie toku krvi)

Na začiatku celého procesu lekár vyvŕta otvor a umiestni doň titánovú skrutku tak, aby bola v kontakte s čeľustnou kosťou. Krvné cievy sa pretrhnú, čo spôsobí mierne krvácanie, a začne sa hojenie. V priebehu niekoľkých minút k povrchu titánovej skrutky priľnú ióny a sérové bielkoviny, ktoré vytekajú z ciev. Hoja sa aj samotné cievy, a to uvoľňovaním trombocytov (krvné doštičky), ktoré sa zhlukujú a tak uzavrú prasknuté miesto. Vytvorí sa krvná zrazenina, ktorej vlákna takisto priľnú k stĺpiku.

Fáza 2: Zápal

Niekoľko hodín po zákroku telo reaguje spustením svojich imunitných funkcií. Čistí tak ranu od tkanív, odštiepenej kostnej hmoty a baktérií. Krvné cievy sa stávajú priepustnejšími, endotelové bunky sa rozostúpia a umožnia vstup iným imunitným bunkám, konkrétne polynukleárnym leukocytom (PML). Tie ničia baktérie uvoľňovaním kyslíka a vysoko tráviacich enzýmov a v neskoršej zápalovej fáze aj uvoľnením makrofágov.

Fáza 3: Proliferácia

Niekoľko dní po zákroku sa do spojivového tkaniva uvoľní ďalší typ buniek, známy ako fibroblasty, ktoré začnú produkovať kolagén a ďalšie typy vlákien. To stimuluje tvorbu kmeňových buniek a nových ciev. Obnoví sa zásobovanie kyslíkom. Približne týždeň po zákroku prichádza krok, ktorý je pre fázu hojenia rozhodujúci: veľké mnohojadrové kostné bunky známe ako osteoklasty začnú pohlcovať časť kostnej štruktúry, aby sa mohli vytvoriť nové kostné tkanivá. Nové kostné tkanivo sa prostredníctvom kolagénových vlákien spája s povrchom skrutky. Koncom týždňa po zákroku už majú pacienti okolo povrchu titánovej skrutky implantátu novú vrstvu kosti. Tvorba novej kostnej štruktúry je kľúčová, pretože zabezpečuje stabilitu umiestnenej skrutky v čeľustnej kosti.

Fáza 4: Remodelácia

Po niekoľkých týždňoch sa nové kostné štruktúry začínajú remodelovať tak, aby sa k titánovej skrutke pripájali v pravom uhle. Vytvára sa lamelárne kostné tkanivo, ktoré je veľmi pevné a umožňuje, aby bol implantovaný zub plne funkčný.

Zdravý životný štýl = úspech implantátu

Pre to, aby sa zubné implantáty ujali čo najlepšie, je potrebné dodržiavať pravidlá zdravého životného štýlu. Pozor si treba dávať predovšetkým na fajčenie. Nikotín totiž negatívne ovplyvňuje prietok krvi a rast kostných buniek, čo sú dva faktory nevyhnutné pre úspešnú osteointegráciu. Fajčením sa zvyšuje riziko, že sa implantáty po ich zavedení nebudú správne hojiť a že časom zlyhajú. Zdravie zubných implantátov môžu tiež ovplyvniť zlá strava, nadmerná konzumácia alkoholu a nedostatočná starostlivosť o chrup.

Autor: Marketingová agentúra Vivantina