Zavedenie zubných implantátov je chirurgickým zákrokom, pri ktorom sa korene zubov nahrádzajú kovovými skrutkovými kolíkmi a poškodené alebo chýbajúce zuby nahradia umelé zuby, vyzerajúce a fungujúce takmer identicky ako tie skutočné. Takáto operácia môže byť alternatívou k zubným náhradám alebo mostíkom, ktoré dobre nesedia, prípadne ak nedostatok koreňov prirodzených zubov neumožňuje vybudovanie zubnej náhrady alebo mostíka.
Čo môžete očakávať?
Zavedenie zubných implantátov je zvyčajne ambulantný zákrok, ktorý sa vykonáva v niekoľkých etapách, pričom medzi jednotlivými zákrokmi je čas na hojenie. Spôsob zavedenia zubných implantátov závisí od typu implantátu a stavu čeľustnej kosti. Môže sa preto v niektorých ohľadoch líšiť. Treba mať na pamäti, že celkový proces od začiatku do konca môže trvať aj niekoľko mesiacov – hojenie a rast kosti okolo implantátu si totiž vyžaduje čas. Samotné náhradné zuby sa potom pripevnia k implantátu pomocou kovového konektora a vyplnia tak medzeru.
Proces zavedenia zubného implantátu zahŕňa viacero krokov, a to:
- odstránenie poškodeného zuba,
- príprava čeľustnej kosti alebo transplantácia, ak je potrebná,
- umiestnenie zubného implantátu,
- rast a hojenie kosti,
- umiestnenie abutmentu,
- umiestnenie umelého zuba.
V závislosti od konkrétnej situácie, vykonaného zákroku alebo použitých materiálov sa niektoré kroky môžu kombinovať.
Keď je potrebný kostný štep
Ak čeľustná kosť nemá dostatočnú hrúbku alebo je príliš mäkká, je možné, že váš lekár navrhne pred operáciou zubného implantátu vykonať kostný štep. Dôvod je ten, že žuvanie v ústach vyvíja veľký tlak na kosť, a ak by tá nebola schopná implantát udržať, operácia by pravdepodobne zlyhala. Kostný štep teda vytvára pevnejší základ pre implantát.
Existuje niekoľko materiálov na kostné štepy, ktoré sa môžu použiť na obnovu čeľustnej kosti. Kostný štep môže byť prirodzený, teda z iného miesta vo vašom tele, alebo syntetický – vtedy vám lekár ponúkne možnosti použitia alternatívneho materiálu, ktorý nahradí kosť. Aj tu platí, že môže trvať niekoľko mesiacov, kým z transplantovanej kosti narastie dostatok novej kosti na podporu zubného implantátu. Ak je potrebný len menší kostný transplantát, môže sa vykonať súčasne s operáciou implantátu. Všetko záleží na tom, v akom stave je vaša čeľustná kosť.
Zavedenie zubného implantátu
Počas chirurgického zákroku, pri ktorom sa zavádza zubný implantát, zubný chirurg otvorí ďasno a odhalí kosť. Vyvŕta do nej otvory, do ktorých umiestni kovový stĺpik zubného implantátu. Keďže stĺpik bude slúžiť ako koreň zuba, implantuje sa hlboko do kosti. V tomto momente budete mať v mieste, kde zub chýba, stále medzeru. Ak je to potrebné, môže ju čiastočne vyplniť dočasná zubná náhrada, ktorá sa skladá dolu kvôli čisteniu a takisto počas spánku.
Čakanie na rast kosti
Po umiestnení kovového stĺpika implantátu do vašej čeľustnej kosti sa začne oseointegrácia, teda priame spojenie medzi kosťou a povrchom implantátu. Počas tohto procesu čeľustná kosť dorastá do povrchu zubného implantátu a spája sa s ním. Môže to trvať niekoľko mesiacov. Vytvára sa tak pevný základ pre váš nový umelý zub.
Umiestnenie opory
Po plynulom začlenení implantátu do tkaniva prichádza na rad umiestnenie abutmentu – teda časti, na ktorú sa neskôr pripevní korunka. Tento menší zákrok sa zvyčajne vykonáva v lokálnej anestézii v ambulantnom prostredí.
Ako to prebieha?
- Zubný chirurg znovu otvorí ďasno a odhalí zubný implantát.
- Abutment sa pripevní k zubnému implantátu.
- Tkanivo ďasna sa potom uzavrie okolo abutmentu, ale nie nad ním.
- V niektorých prípadoch sa abutment môže pripevniť ku kovovému stĺpiku zubného implantátu už pri jeho implantácii. To znamená, že nebudete potrebný ďalší chirurgický zákrok. Keďže však abutment vyčnieva za líniu ďasien, je viditeľný, keď otvoríte ústa, až kým naň zubný lekár neumiestni zubnú náhradu. Niektorým ľuďom sa tento vzhľad nepáči a uprednostňujú zavedenie abutmentu v rámci samostatného zákroku.
Po umiestnení abutmentu sa ďasná musia hojiť približne dva týždne, kým sa môže pripojiť umelý zub.
Výber nových umelých zubov
Keď sa ďasná zahoja, lekár vám vyhotoví odtlačky úst a zvyšných zubov. Tieto odtlačky sa použijú na výrobu korunky – vášho realisticky vyzerajúceho umelého zuba. Korunku nie je možné nasadiť, kým vaša čeľustná kosť nie je dostatočne silná na to, aby podporovala používanie nového zuba.
Vybrať si môžete umelé zuby, ktoré sú snímateľné, fixné alebo kombinované:
- Snímateľné. Tento typ je podobný bežnej snímateľnej zubnej náhrade a môže ísť o čiastočnú alebo úplnú zubnú náhradu. Tvoria ho umelé biele zuby obklopené ružovou plastovou gumou, ktoré sa zacvaknú na miesto.
- Fixné. Pri tomto type je umelý zub natrvalo pripevnený na abutment implantátu. Zub nie je možné odstrániť na čistenie alebo počas spánku, stáva sa trvalou súčasťou chrupu.
Po zákroku
Bez ohľadu na to, či podstúpite operáciu zubných implantátov v jednej alebo vo viacerých fázach, môžete pociťovať niektoré typické ťažkosti spojené s akýmkoľvek typom zubného zákroku, ako napríklad:
- opuch ďasien a tváre,
- modriny,
- bolesť v mieste implantátu,
- menšie krvácanie.
Po zákrokoch budete možno potrebovať lieky proti bolesti alebo antibiotiká. Ak sa opuch, nepríjemné pocity alebo akýkoľvek iný problém v dňoch po operácii zhorší, kontaktujte svojho zubného lekára.
Výsledky
Väčšina aplikácií zubných implantátov je úspešná. Niekedy však kosť nedokáže dostatočne priľnúť ku kovovému implantátu. K zlyhaniu implantátu a komplikáciám môže prispieť napríklad fajčenie. V takých prípadoch sa implantát odstráni, kosť sa vyčistí a približne o tri mesiace môžete zákrok skúsiť znova.
Autor: Marketingová agentúra Vivantina