Skip to main content

Čo si budeme hovoriť – pekný úsmev pridáva na sebavedomí. Keď z nejakého dôvodu o zub alebo zuby prídeme, nahradiť ich sa stáva vysokou prioritou. Výber správneho zubného implantátu vracia životnú spokojnosť takmer okamžite.

Mnohí ľudia sa však za stratu prirodzených zubov hanbia a ťažko sa im o zubných implantátoch komunikuje. Tým pádom nemajú o problematike dostatok informácií, čo môže viesť k nesprávnym predstavám. Ktoré sú najčastejšie mýty o zubných implantátoch? A aké sú fakty?

Mýtus 1: Implantáty často zlyhávajú a sú príliš riskantné

Zubné implantáty sa úspešne integrujú do kosti vo viac ako 90 percentách prípadov, nezvyčajnou nie je ani  96 percentná úspešnosť. V tých niekoľkých prípadoch, keď sa implantát uvoľní, zubár ho odstráni a umiestni nový, aby sa dosiahla lepšia integrácia s kosťou. Takmer každý, kto stratil zub, niekoľko zubov alebo dokonca všetky zuby, je ideálnym kandidátom pre riešenie pomocou zubných implantátov. Existuje len veľmi málo situácií, v ktorých zubné implantáty nie sú indikované. Pravdou je, že zubárska profesia prechádza veľkou premenou: bežné výplňové zubné mostíky, čiastočné a úplné zubné náhrady sa začínajú považovať za zastarané a majú sa používať len ako alternatíva k výplňovej stomatológii s podporou zubných implantátov.

Mýtus 2: Aplikácia zubných implantátov je príliš bolestivá

Zákrok, pri ktorom je zavedený implantát, rovnako ako akýkoľvek iný chirurgický zákrok v ústnej dutine, môže spôsobiť určitú pooperačnú bolesť. Často sa však stáva, že pacienti sú mierou bolesti a nepohodlia po zákroku príjemne prekvapení. Pri zákroku vám lekár podá anestéziu, ktorá znecitlivie zuby aj ďasná. Cítiť tak budete mierny tlak, nie bolesť. Ak sú obavy z ošetrenia obzvlášť veľké, je možné vykonať ho s použitím sedatív.

Mýtus 3: Povedali mi, že nemám dostatok kostí

Pred aplikáciou zubných implantátov je potrebné zmerať úroveň kostnej hmoty. Poslúži na to dôkladné zubné vyšetrenie, ktoré bude zahŕňať aj CT vyšetrenie. Bez počítačovej tomografie, ktoré ukáže, koľko kosti máte, sa to zistiť nedá. Preto sa nedajte odradiť, keď vám neškolený zubár povie, že nemáte dostatok kosti na implantáty. Aj keby to bola pravda, skúsený chirurg dokáže kosť ľahko dobudovať. Plastiky sa vykonávajú s použitím vlastného kostného materiálu pacienta alebo s použitím syntetického kostného tkaniva.

Mýtus 4: Implantáty sú experimentálnym riešením

V roku 1952 švédsky profesor Brånemark uskutočnil experiment, pri ktorom použil titánový implantát. V závere pokusu zistil, že kosť sa úplne integrovala s implantátom. Vznik modernej implantológie datujeme do roku 1965, keď Brånemark liečil pacienta menom Larrson, ktorému chýbali zuby v dôsledku ťažkých deformácií brady a čeľuste. Larrson sa tak stal prvým človekom na svete s titánovými zubnými implantátmi. Po rokoch dôkladného výskumu a štúdií sa zubné implantáty zdokonalili a nadobudli vysokú mieru úspešnosti. V súčasnosti existujú pacienti, ktorí majú zuby uchytené na implantátoch už viac ako 40 rokov. Zubné implantáty prešli dlhú cestu. Podľa najnovšej štúdie spoločnosti iData Research je len v Spojených štátoch amerických každoročne umiestnených viac ako 3 milióny zubných implantátov. Viac než 60 rokov klinického výskumu a celková úspešnosť približne 96 % ukazujú, že zubné implantáty sú najlepšou možnosťou liečby pri náhrade chýbajúcich zubov.

Mýtus 5: Som príliš mladá/ý alebo stará/ý na implantáty

Pri aplikácii zubných implantátov vek nie je faktorom úspešnosti liečby. K hojeniu kostí okolo zubných implantátov dochádza u pacientov od šiestej do desiatej dekády života s takmer rovnakou úspešnosťou ako u mladších pacientov. Zákrok nemá žiadne vekové obmedzenia a môže sa vykonať od 18 rokov. Hlavnými dôvodmi, prečo sa preň ľudia rozhodujú, sú nedostatok zubov a neochota nosiť snímateľnú alebo mostíkovú protézu.

Mýtus 6: Zubné náhrady mi poslúžia rovnako dobre ako zubné implantáty

Na prvý pohľad môžu mať zubné náhrady niekoľko výhod. Ponúkajú lacnú počiatočnú cenu a ak vám nezostali žiadne prirodzené zuby, nevyžadujú si žiadny chirurgický zákrok. Pokiaľ však ide o funkčnosť, zubné implantáty sú rozhodne lepšou voľbou ako zubné náhrady. V podstate fungujú ako normálny zub. S ich aplikáciou sa vyhnete nepríjemným pocitom, ktoré prináša zle padnúca zubná náhrada. Zubný implantát nebudete musieť vymeniť a ani neovplyvní spôsob, akým hovoríte, jete a žijete. Zubné implantáty navyše chránia čeľusť pred poškodením, ktoré by mohlo natrvalo zmeniť váš vzhľad.

Mýtus 7: Zubné implantáty vydržia len 10 rokov

Životnosť desať rokov majú v skutočnosti mostíky, nie zubné implantáty. Snímateľné čiastočné zubné náhrady na tom nie sú o nič lepšie – majú životnosť tri až päť rokov. V porovnaní s nimi vydržia zubné implantáty oveľa dlhšie – navrhnuté sú tak, aby to bolo na celý život. Štúdie preukázali, že zubné implantáty sú na 95 až 98 percent úspešné pod dobu až 40 či 50 rokov. Na rozdiel od mostíkov sa úspešnosť zubných implantátov časom neznižuje. Keď sa pre ne rozhodnete, môžete si byť istí, že vám poskytnú dlhodobé riešenie.

Mýtus 8: Zubné implantáty vyzerajú falošne

Pri správnom postupe nebude nikto vedieť, že máte zubný implantát. Umiestňuje sa pod ďasno, kde nie je viditeľný, a naň sa pripája umelý zub. Ten sa starostlivo vyrába z materiálov vo farbe zubov tak, aby dopĺňal črty vašej tváre a zodpovedal tvaru, odtieňu a lesku všetkých zostávajúcich prirodzených zubov. Pri správnej starostlivosti vám zubný implantát poskytne dlhotrvajúci úsmev, ktorý vyzerá a pôsobí úplne prirodzene.

Mýtus 9: Zubné implantáty si vyžadujú špeciálnu starostlivosť

Po dokončení rekonštrukcie pomocou zubných implantátov sa ich údržba nelíši od starostlivosti o  prirodzené zuby alebo bežné zubné náhrady, ako sú korunky či mostíky. Pri bežnej starostlivosti o chrup, každodennej hygiene a občasnej výmene protézy vydržia zubné implantáty bez problémov desiatky rokov.

Mýtus 10: Zubné implantáty môžu zmeniť farbu

Korunková časť zubného implantátu sa vyrába vo farbe, ktorá zodpovedá vašim prirodzeným zubom. Vďaka materiálu, z ktorého je vyrobená, je prirodzene odolná voči zafarbeniu. Problém so škvrnami však môže nastať pri porušení glazúry korunky abrazívnymi predmetmi. Zubné implantáty sú teda vo všeobecnosti menej náchylné na zmenu farby. Dôležité je dbať na ich správnu starostlivosť a údržbu a dodržiavať odporúčania zubného lekára.

Autor: Marketingová agentúra Vivantina